ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

План урока по предмету «Английский язык»
Информация о работе
  • Тема: ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
  • Количество скачиваний: 0
  • Тип: План урока
  • Предмет: Английский язык
  • Количество страниц: 5
  • Язык работы: Русский язык
  • Дата загрузки: 2014-05-05 18:15:29
  • Размер файла: 32.04 кб
Помогла работа? Поделись ссылкой
Информация о документе

Документ предоставляется как есть, мы не несем ответственности, за правильность представленной в нём информации. Используя информацию для подготовки своей работы необходимо помнить, что текст работы может быть устаревшим, работа может не пройти проверку на заимствования.

Если Вы являетесь автором текста представленного на данной странице и не хотите чтобы он был размешён на нашем сайте напишите об этом перейдя по ссылке: «Правообладателям»

Можно ли скачать документ с работой

Да, скачать документ можно бесплатно, без регистрации перейдя по ссылке:

УРОК № Клас 9 Дата .05.2014
Тема. Професії
Мета
• Закріпити лексичний матеріал попереднього уроку (назви професій, риси характеру), граматичний матеріал (модальні дієслова)
• Навчити розповідати про майбутню професію, давати характеристику відомим професіям
• Розвивати навички читання, письма, аудіювання, діалогічного мовлення
• Виховувати активність зацікавленість відомими професіями

Обладнання: Підручник, комп’ютер, граматична таблиця «Модальні дієслова», роздатковий матеріал (картки з завданнями, сегменти відповідей та ключових слів), відео «професії», аудіофайл (скоромовки).

ХІД УРОКУ
I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання.
Good morning, players. You are here to take part in one of the most famous competitions “Fortress Storm”.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Here players have to overcome a number of difficulties to get the prize of the fortress. To do this today you have to show your knowledge of the English language. You`ll have to visit 5 magic stones that`ll give you different tasks. If you do a task right, you`ll get a hint to guess the key. If you tell the key to the guardian he will open the treasure chest and you`ll get the award. Wish you good luck. And mind the time
3. Уведення в іншомовну атмосферу. Фонетична і мовленнєва розминка.
T. Before you start the game you have to activate the stones` chain. To do this listen to the spells you hear and then repeat the spells.
Учні промовляють «закляття».
СКОРОМОВКИ
Tongue twisters
She sells sea shells by the sea shore
(Seller)

How many cookies could a good cook cook
If a good cook could cook cookies?
A good cook could cook as much cookies
as a good cook who could cook cookies.
(Cook)

There was a fisherman named Fisher
who fished for some fish in a fissure.
Till a fish with a grin,
pulled the fisherman in.
Now theyre fishing the fissure for Fisher.
(Fisher)
Промовляння учнями скоромовок-заклять.
T. You`ve said the spells very well. Now take the cards from the first stone.
There you see the segments where the space for the words is. Filling in these segments you will be able to guess the whole phrase of the spell.
Take the table with the table 1.Write the words that describe the professions mentioned in the spells.
Учні заповнюють картку словами зі скоромовок

number Word 1 number Word 2 number Word 3
S 1 C 9 F
6 E 3 O 8 I
7 L 4 O 5 S
L K 2 H
10 E E
R R
Now fill in the segment. (таблиця сегмент 1)

Segment 1
1 2 3 4 5 6


Segment 17
7 8 9 10





I. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Розвиток лексичних навичок.
Мета. Закріпити ЛО теми у вправах.
Now you are ready to solve a riddles of the stones.
Here is the first one:
People of different professions have put it here. The spell includes all of theim. Use the hints to guess their names

T E A C 6H E R
A
L I B R A R I A N
R U
D R
R D M U S I C I A N
E E E
A R T I S T N
S T
E N G I N E E R
R S
T

Опитування учнів за ЛО теми.
DOWN
6. he takes care of your hairstyle.
7. he helps people who fell ill
8. he examines and heals your teeth

ACROSS
1 he knows how to build well
2 he gives you the books you need
3 he draws pictures
4 he helps you to learn things
5 he creates different melodies


T. now you have finished and it is time to fulfill the segments
Here is the card. You have to write the first letters of the words according to the numbers of questions.
Down Across
6 1
7 2
8 3
4
5

Segment 6
3 7 8


Розвиток граматичних навичок.
Мета. Закріпити випадки вживання модальних дієслів при виконанні вправ.
Now you have to guess the segment to unlock the 2-nd stone. To do that you have to remember your duties, abilities and musts.
Fill in the gaps with the words and take the words for the segments
Remember.
Can means ability
The past of can is could
May means permission
Ought to, should – advice
Mast means duty
Have to means necessity
1. I (can) give you this book yesterday
2. You (to be able to) talk to those farmers tomorrow?
3. You (never have to) sit with the papers if you are a gardener in the future
4. ______ I come in?
5. You (have to) read about this driver to answer the question.


Segment 8
W I L L

Segment 9
N E V E R

Segment 10
H A V E

Segment 11
T O


Фізкультхвилинка.
Мета. Зняти фізичну напругу
Now you are at the 3rd stone. This stone is opened with the collective spell and movements. Choose two of you. They have to show you some movements and you have to repeat them.
Start now!
Двоє учнів по черзі показують рухи, інші учні повторюють ці рухи.
T.
Segment 4
Y O U

Segment 7
Y O U


Розвиток навичок говоріння
(впр. 2 ст.174).
Прийом: Читання тексту.
To get the segment from the 4th stone you have to match the columns and tell me the letters that correspond the numbers. Then I will say the letters for the segment
Write the numbers and the letters on the table and I will write you the letters of the segments
Segment 5
If Is Then
1 D L
2 F O
3 E V
4 A E

Segment 15
If Is Then
5 B I
6 C N

Учні по черзі пишуть букви у відповідності з цифрами
Вчитель пише на дошці букви за правильно встановлені відповідності.


Розвиток навичок читання, говоріння
Мета. Прочитати та обговорити текст
To get the segment from this stone you have to use your magic books
Open your books, do Ex. 3 p. 171
Here you have to read the text. Then those who read it first come to me and take the cards. There is a question. You have to ask your partner and he has to answer.
Учні читають текст та у парах відповідають на питання.
1. What abilities does the zookeeper have to possess? (use the words from the table, ex.2 p.170)
2. Should the zookeeper supervise the animals?
3. The zookeeper must work with the animals in the zoo, mustn`t he?

1 – segment 3, 2
2 – segment 12, 16
3 – segment 14

Segment 2, 13
A
Segment 3
J O B

Segment 12
W O R K

Segment 16
Y O U R

Segment 14
D A Y


Перевірка домашнього завдання.
Now you have finished the unlocking of the stones. All you have to do is to get all the segments together and to say the key spell to open the Chest.
But first you have to give me your personal spells (your copybooks)
Учні здають зошити з завданнями вчителю


ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Підведення підсумків уроку. Оцінювання учнів.
Now say the spell!
Один з учнів читає повну фразу
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.

T. yes, it is true, a great philosopher Confucius said this. The treasure chest is yours, take your reward! You`ve done your job very well!

2. Домашнє завдання.
You have to revise the grammar and the words of the topic